BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WEB SİTEMİZ YENİLENDİ Web sitemiz içeriği ve görünümü ile yenilenip hizmete girmiştir. Web...

Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadarki en büyük sağlık yolsuzluğu davasında ilaç...

İlk ve Ortaokullarda 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak Haftalık Ders...

Fransa’nın ünlü kenti Cannes’te 16 Mayıs'ta başlayan 65. Cannes Film Festivali sona erdi....

Ergenlik Dönemi Bir Sorun mudur?

ergenlik

Dr. Özgür BOLAT’a göre ergenlik dönemindeki değişikliklerin özünde duygu yoğunlaşması, onay ihtiyacı ve dürtüsellik yatıyor. Çocuk küçük yaşta duygularını yönetmeyi öğrendiyse, duygu patlamasının olduğu bu dönemi kolayca yönetebiliyor. Böylece ergenlik dönemi, sorun olmaktan çıkıyor. Tam tersi, avantaj oluyor. Ama çocuğun çocukluk dönemi sıkıntılı geçtiyse ve duygularını yönetmeyi öğrenmediyse, ergenlik dönemini de yönetemiyor ve ergenlik büyük sorun oluyor. Peki, bu durumda ne yapmalısınız?

ERKEN YAŞ DÖNEMİ

Çocuğunuzun ileride ergenlik sorununu yaşamaması için, ona şimdiden sevgiyle yaklaşmalı, ‘gerçek ilişki’ kurmalı, onu dinlemeli ve anlamalı, duygularını ifade etmesine izin vermelisiniz.

Çocuğunuz ergense ve sorun yaşıyorsanız, asla ama asla onla güç savaşına girmeden, kendini ifade etmesine ve yeni kimlik oluşturmasına yardımcı olmalısınız. Kendisini bulabileceği yeni etkinlikler ve alanlar yaratmalısınız.

 GÜZEL DÖNEM

Kısacası her birey, ergenlik dönemini yaşar. Bu da kendisi için gereklidir. Ama ailesiyle güçlü ilişki kuran çocuklar; bu dönemi iyi yönetir. Çocukluğu sorunlu olanlar ise yönetemez.

Ergenliği atlatılması gereken bir dönem olarak değil de, geleceğin temellerinin atıldığı bir dönem olarak görüp, çocuğunuzla sağlam ilişki kurarsanız, bu dönemi birbiriniz için avantaja dönüştürebilirsiniz. Böylelikle herkes mutlu olacaktır.